Japonyadan Haberler.-http://www.anitr.com/anitr_manga.png
  • Japonyadan Haberler. 5 1
Currently:  

Gönderen Konu: Japonyadan Haberler.  (Okunma sayısı 76977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
  • Alınan Beğeni: 115
  • Güven iki ucu keskin kılıçtır.
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
Ynt: Japonyadan Haberler.
« Yanıtla #60 : 19 Ekim 2012, 23:51:09 »
Suzuki İstanbul Autoshow 2012’de yerini alıyor
Japon otomobil üreticisi Suzuki; TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde, 02-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek, 14. Uluslararası Otomobil Fuarı – İstanbul Autoshow 2102’de yerini alıyor.
Suzuki, İstanbul Autoshow 2012’de, 5. Salonda 870 metrekarelik standında tasarımı, performansı, güvenlik ve konfor donanımı ile büyük beğeni toplayan otomobillerinin yanı sıra dünyanın en iyileri arasında yer alan ve teknolojinin sınırlarını zorlayan motosikletlerini de sergileyecek.

Suzuki standında Splash, Swift, Swift Sport, Swift 4X4, SX4, SX4 4X4, Jimny ve Grand Vitara model otomobiller ile Inazuma  ve Hayabusa model motosikletler otomobil ve motosiklet sevenlerin beğenisine sunulacak.

AUTO SHOWDA SUZUKI

Suzuki standında yer alacak otomobil ve motosiklet listesi

•    Splash
•    Swift 4X2
•    Swift Sport
•    Swift 4X4
•    SX4
•    SX4 4X4
•    Jimny
•    Grand Vitara
•    Hayabusa
•    Inazuma

Kod: [Seç]
http://otomobil.milliyet.com.tr/suzuki-istanbul-autoshow-2012-de-yerini-aliyor/otoguncel/haberdetay/19.10.2012/1614235/default.htm

Pamuk şekeri gibi şapka

Japonyadan Haberler.-http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2012/10/16/pamuk-sekeri-gibi-sapka-2718659.Jpeg

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Japon modacılar Hiroyuki Horihata ve Makiko Sekiguchi’nin 2013 İlkbahar-Yaz koleksiyonlarında geometrik ve farklı dokudan meydana getirdikleri “matohu” adı verilen şapkaları büyük beğeni topladı. Çok ince bağlarla birbirine tutunan iplik ve ince tellerden yapılan şapkalar, pamuk şekeri görüntüsünü andırdı. Tokyo, yaratıcı ve mistik tasarımlara en fazla rastlanan moda merkezlerinden biri olarak görülüyor. 40’ın üzerinde tasarımcının katılımıyla pazartesi günü başlayan etkinlik yedi gün sürecek.

http://gundem.milliyet.com.tr/pamuk-sekeri-gibi-sapka/gundem/gundemdetay/17.10.2012/1612903/default.htm

Şapka çılgınlığına Tokyo da katıldı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da başlayan Mercedes Benz moda haftasına, tasarımcıların birbirinden sıradışı kesimlerde hazırladıkları şapka ve başlıklar damgasını vurdu

Japonyadan Haberler.-http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2012/10/18/sapka-cilginligina-tokyo-da-katildi-2724473.Jpeg
Moda öğrencileri Sho Sudo ve Fumiaki Murango’nun koleksiyonunda tüm şapkaların devasa boyutları ile kullanılan materyallerin çeşitliliği dikkat çekti. “Sınırları zorlamak” isimli tema üzerine hazırlanan modeller arasında en çok ameliyat bandajı, oyuncak şeklinde hazırlanan polar kapşonu andıran şapkalar öne çıktı.

http://gundem.milliyet.com.tr/sapka-cilginligina-tokyo-da-katildi/gundem/gundemdetay/19.10.2012/1614039/default.htm
Japonyadan Haberler.-http://fc03.deviantart.net/fs70/f/2011/329/0/9/self_portrait__5_by_panres-d4ha65d.jpg
resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #61 : 22 Ekim 2012, 20:44:54 »
Japon Ekonomisi Kan Kaybediyor
Tsunami felaketinden sonra adalar anlaşmazlığı ve Euro krizi de Japon ekonomisini sarstı.
Tsunami felaketinden sonra adalar anlaşmazlığı ve Euro krizi de Japon ekonomisini sarstı. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi yeniden resesyonun eşiğinde. En önemli müşterisi Çin ile arasında patlak veren ada anlaşmazlığı ve Euro krizi Japonya'nın ekonomisine ağır bir darbe indirdi ve bu ülkenin yurtdışına yaptığı mal ve hizmet ihracatı Eylül ayında %10,3 gibi yüksek bir oranda düştü. Japonya Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, ihracat dört aydır gerileme gösteriyor. İhracattaki en büyük düşüş, tsunami felaketinin Japon ekonomisini felç ettiği 2011 yılının ilk yarısında kaydedilmişti. Bu rakamlar, dünyanın üçüncü büyük ekonomisinin yeniden resesyona sürüklenmekte olduğunu gösteriyor. Çin'deki Japon aleyhtarlığı dış ticareti olumsuz etkileyen faktörlerin başında geliyor. 2009 yılından bu yana Japon mallarının en önemli pazarı olan Çin'e Eylül ayında yıl bazında %14,1 oranında daha az ihracat yapıldı. Krizlerle çalkalanan Avrupa Birliği ülkelerine yaptığı ihracat da %21,1 oranında düşen Japonya'nın ABD'de kaydettiği ihracat artışı ise yüzde birin altında kaldı.

Japonya'nın, Doğu Çin Denizi'ndeki iki adaya sahip olmak için yaptığı hamle geri tepmiş ve Eylül ayı ortalarından bu yana Japon malları Çin'de boykot edilir olmuştu. Japonya'nın iki küçük adayı özel yatırımcılardan satın alması Çin'in şiddetli tepkisine yol açmış, Toyota, Honda, Suzuki ve Nissan'ın, dünyanın en büyük otomobil piyasası olan Çin'deki motorlu araç satışları yaklaşık yarı yarıya azalmıştı.

Dış ticaret açığı ve borçlar

Uzmanlar tarafından ada anlaşmazlığının olumsuz etkilerinin önümüzdeki aylarda da Japon ekonomisini oldukça zorlayacağı belirtiliyor. Boykotun Ekim ayında daha da yoğunlaşmasının ihracat ağırlıklı Japon sanayi branşlarını sarsması ticari beklenti endeksinin 2010 yılı başlarındaki düzeye gerilemesine yal açtı.

Japonya'nın ticaret bilançosu üç aydır açık veriyor. Eylül ayında açık 5,4 milyar Euro'ya çıktı. Bunun bir nedeni de Japon Yen'inin değerlenmesi yüzünden Japon mallarının dış pazarlarda pahalanması ve birçok Japon şirketinin imalatı yurtdışına kaydırması. Ticaret bilançosu açığı aynı zamanda Japonya'nın en borçlu ülke olması bakımından da endişeye yol açıyor. Japonya, dış ticaret fazlasıyla kamu maliyesini düzeltme imkanını kaybetmiş bulunuyor.

Haber Tarihi: 22 Ekim 2012 Pazartesi Saat 17:00
Deutsche Welle
http://www.haberler.com/japon-ekonomisi-kan-kaybediyor-4035661-haberi/
Japonyadan Haberler.-http://fc03.deviantart.net/fs70/f/2011/329/0/9/self_portrait__5_by_panres-d4ha65d.jpg

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #62 : 08 Kasım 2012, 20:40:02 »
Japonya'daki Üniversite Krizi Aşıldı

Japonya'nın gündemini işgal eden üniversite krizi aşılıyor.

Japonya'nın gündemini işgal eden üniversite krizi aşılıyor. Kriz, Eğitim Bakanı Makiko Tanaka'nın, Üniversiteler Konseyi'nin 3 üniversitesinin açılmasına yönelik önerisini veto etmesiyle başladı. Tanaka, ülkede çok fazla üniversite olduğunu ve eğitim kalitesinin düştüğünden yakındı. Ret kararının oluşturduğu tartışmalar sırasında basının karşısına çıkan Tanaka, "Bakanlığın, yeni üniversitelerin açılmasına yönelik var olan sistemini gözden geçirmeye karar verdim." diye konuştu. Japonya'da 800 tane üniversite olduğunu belirten Tanaka, eğitim kalitesinin düştüğünü belirterek bu yüzden yeni 3 üniversitenin açılmasına karşı olduğunu kaydetti.

BAKANLIKTA ŞAŞKINLIK

Milli Eğitim Bakanı Tanaka'nın veto kararı vereceğinden bakanlıktaki üst düzey isimlerin pek azının haberdar olduğu da ortaya çıktı. Japonya Üniversite Konseyi'nin açılmasını onayladığı üniversitelerin çok azı bakanlıktan veto ediliyordu. Açılması planlanan 3 üniversite, hazırlıklarını tamamlamış ve öğrenci kabul etmeye de başlamıştı. Ancak bakanlık yetkilileri, üniversite açma yetkisinin bakanda olduğunu belirterek konseyin kararını reddedebileceğini vurguladı.

TANAKA'YA ZİYARET

Konseyin önerisi çerçevesinde Aichi eyaletinde bulunan Okazaki'de kadın üniversitesi, Sapporo'da tıp üniversitesi ve Akita'da sanat üniversitesi açılacaktı. Veto kararı sonrası üniversitelerin açılacağı bölgedeki yetkililer de şaşkınlığa uğradı. Aichi Valisi Hideaki Omura, Eğitim Bakanı Tanaka'nın kararını değiştirmesi çağrısında bulunmuştu. Bölgedeki yetkililer, Tokyo'ya gelerek Tanaka ile de görüşme yaptı. Milli Eğitim Bakanı Tanaka, görüşmenin ardından yeni üniversitelerin açılmasını onaylayabileceğini kaydetti. Bakanlıktan yetkililer de üniversitelerin gelecek baharda eğitim vermeye başlayacağını belirterek krizin aşıldığına işaret etti.

BÜROKRATLARDA SORUN YAŞIYOR

Milli Eğitim Bakanı Tanaka, Başbakan Yoshihiko Noda'nın 1 Ekim'de yaptığı kabine reformu çerçevesinde bakan olmuştu. Tanaka, 2001-2002 yılları arasında üstlendiği dışişleri bakanlığı görevinden de bürokratlarla sorun yaşamıştı. Dönemin başbakanı Junichiro Koizumi ile de yaşadığı sorunlar nedeniyle bakanlıktan ayrılmıştı.

kaynak:Haber Tarihi: 08 Kasım 2012 Perşembe Saat 11:02
Cihan Haber Ajansı
http://www.haberler.com

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #63 : 11 Kasım 2012, 22:29:51 »
Japonya Elektronik Devlerini Kurtarmayacak
Japonya Maliye Bakanı Seiji Maehara, elektronik devleri kurtarmak gibi bir planlarının olmadığını söyledi.

Maehare, Sharp ve Panasonic gibi elektronik devlerinin Japon Havayolları ve Tokyo Elektrik Şirketi gibi kurtarılmayı beklememesi gerektiğini kaydetti. Maehara, "Kapitalist ekonomilerde şirketlerin kendilerini tekrar yapılanmayla kurtarmaları gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

Panasonic, geçen yıl 10 milyar dolar ile tarihinin en büyük zararını açıklamıştı. Zor günler geçiren Sharp'ın tekrar yapılanma için görüşmeleri sürüyor. Sony de durumu kötüye giden şirketler arasında yer alıyor.

Haber Tarihi: 11 Kasım 2012 Pazar
Kaynak: TheLira.com

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #64 : 18 Kasım 2012, 19:58:07 »
Yaşlı Japonlar arasında suç artıyor

Adalet Bakanlığı'nın yayımladığı raporda, geçen yıl 65 yaş üzeri 48 bin 637 kişinin çeşitli suçlara karıştığı açıklandı.

Yaşlıların en çok hırsızlık suçunu işlediğine yer verilen raporda, şiddet suçlarının 1992'ye göre yüzde 49,5, fiziksel yaralama suçlarının da yüzde 8,7 arttığı belirtildi.

Japonya'da geçen yıl, 97 yaşındaki bir adam, 84 yaşında bir kadını samuray kılıcıyla öldürmekten tutuklanmıştı.

Dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip ülkelerin başında gelen Japonya'da, 2011 rakamlarına göre nüfusun yüzde 23'ünü oluşturan 65 yaş üzeri 29,75 milyon kişi yaşıyor.

Kaynak:Habertürk

Çevrimdışı NaNtokaNaru

• いたち ^/_\^
  • Seviye 10
  • *
  • Karma 24
  • Alınan Beğeni: 22
  • ええじゃないか
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 20 Kasım 2012, 17:06:26 »
Yaşlı Japonlar arasında suç artıyor

Japonya'da geçen yıl, 97 yaşındaki bir adam, 84 yaşında bir kadını samuray kılıcıyla öldürmekten tutuklanmıştı.

Ne :oha: Hayatımda böyle bir şey duymadım  :o

Mastering others is strength. Mastering yourself makes you fearless. Lao TZU
(click to show/hide)

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #66 : 21 Kasım 2012, 14:27:20 »
Japonya'da Müstakbel İktidarın Hedefi Merkez Bankası

Japonya'da 16 Aralık'ta yapılacak seçimlerden zaferle çıkması beklenen muhalefetteki Liberal Demokratların hedefinde Merkez Bankası var.

Japonya'da 16 Aralık'ta yapılacak seçimlerden zaferle çıkması beklenen muhalefetteki Liberal Demokratların hedefinde Merkez Bankası var. Liberal Demokrat Partisi Başkanı Şinzo Abe ile Merkez Bankası Başkanı Masaaki Şirakava'nın karşılıklı açıklamalarının ardından Liberal Demokratlar, bankada değişikliğe gideceklerini ilan etti. Parti bugün yayımladığı seçim kitabında enflasyon oranını yüzde 2'ye çıkaracaklarını ve büyümeyi sağlamak için Merkez Bankası yasasında değişikliğe gideceklerini belirtti.

Parti lideri Abe geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, enflasyon oranının yüzde 2 ila 3'e yükselmesi için Merkez Bankası'nın para politikasında büyük bir gevşemeye gitmesi gerektiğini söylemişti. Merkez Bankası Başkanı Şirakava ise bu açıklamayı eleştirerek bankanın böyle bir hedef koymasının "gerçekçi olmayacağını" belirtti. Şirakava, böyle bir hedefin ekonomi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çekti. Merkez Bankası yasasının değiştirilmesine de karşı çıkan Şirakava, "Bankanın bağımsızlığına saygı duyulmalı." dedi.

NÜKLEER SANTRALLER DE TARTIŞMA KONUSU

Geçen yıl yaşanan tsunami felaketi sırasında Fukuşima Nükleer Santrali'nden sızan radyasyon sonrası nükleer santrallerin geleceği de partilerin seçim vaatleri arasına girdi. Muhalefetteki Liberal Demokratlar, nükleer santrallere ilişkin 3 yıl içinde net bir karar verecekleri vaadinde bulundu. İktidardaki Demokrasi Partisi nükleer enerji kullanmaya 2030'larda son vereceklerini vaat etti. Çin ile yaşanan ada krizine de değinen Demokrasi Partisi, egemenliklerinden taviz vermeyecekleri vurgusunu yaptı.

Kaynak:haberler.com

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #67 : 30 Kasım 2012, 20:52:00 »
Haber Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma Saat 11:11
Cihan Haber Ajansı  [4132139]

Japon Hükümetinden Yeni Teşvik Paketi

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın resesyona girme tehlikesi sürerken hükümet, ekonomiye şok tedavisi uygulamaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın resesyona girme tehlikesi sürerken hükümet, ekonomiye şok tedavisi uygulamaya devam ediyor. Başbakan Yoşihiko Noda'nın başında olduğu hükümet ekim ayındaki teşvik paketinin ardından bugün 1.2 trilyon Yen'lik (14.6 milyar dolar) yeni bir paket açıkladı.

Japon ekonomisi son aylarda alarm zilleri çalıyordu. Küresel ekonomik kriz ve Çin ile süren ada sorunu nedeniyle dış ticareti düşen Japonya, iç talebin azalması nedeniyle zor günler geçiriyordu. Kamudaki açığı kapatmak için Kdv'leri arttırmaya karar veren Noda yönetimi, 26 Ekim'de küçük bir teşvik paketi açıklamıştı. Bunun ardından hükümet bugün 1.2 trilyon Yen'lik yeni bir paket açıkladı. Hükümetin, rezerv fonundan finanse edeceği paketin aralarında sağlık ve tarımın olduğu çok sayıda sektörde büyümeyi tetiklemesi bekleniyor. Ancak bu paketin, GSMH'yi yüzde 0.4 oranında büyümeyi beraberinde getirip getirmeyeceği soru işaretlerine yol açtı. Japon ekonomisinin resesyona düşmemesi için yüzde 0.4 oranında büyümesi gerekiyor. Ayrıca bazı yorumcular, teşvik paketleriyle ülke ekonomisinin eski rayına oturmayacağı yorumları da yaptı. Dow Jones'a konuşan J.P. Morgan Securities'ten üst düzey ekonomist Masamichi Adachi, "Bu paket çare olmaz ama kötü de değil elbette." ifadelerini kullandı

Başbakan Yoşihiko Noda, erken genel seçimlere 2 hafta kala bu paketi açıkladı. Kamuoyu yoklamaları Noda'nın başbakanlığı kaybedeceği ve Liberal Demokratların 3 yıl sonra tekrar iktidara çıkacağını gösteriyor. Noda'nın bu paketle puan toplamaya çalıştığı yorumları da yapıldı.

Kaynak:http://www.haberler.com/japon-hukumetinden-yeni-tesvik-paketi-4132139-haberi/

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #68 : 03 Aralık 2012, 16:00:35 »
Haber Tarihi: 03 Aralık 2012 Pazartesi Saat 14:09
Anadolu Ajansı 
Muhabir: Umur Koçak Semiz / AP
Yayıncı: Ogün Duru - TOKYO

Japonya'daki Tünel Kazası

Japonya'nın başkenti Tokyo'da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tünel kazasının ardından ülkedeki tüm tünellerin kontrol edileceği bildirildi.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tünel kazasının ardından ülkedeki tüm tünellerin kontrol edileceği bildirildi.

Japonya Ulaştırma Bakanlığı, Tokyo'nun 80 kilometre batısındaki Sasago Tüneli ile benzer yapıya sahip 49 tünelin en kısa sürede kontrolden geçirilmesi için talimat verdi.

Karayollarını işleten şirket yetkilileri, ülkenin en uzun tünellerinden biri olan 4,7 kilometre uzunluğundaki Sasago Tüneli'nin çatısının çökme nedenini bulmak için çalışmalara devam ediyor. Tünelde Eylül ayında yapılan kontrollerde herhangi bir soruna rastlanmamıştı.

Yetkililer, beton levhaların üst kısmında yer alan 8 santimetre kalınlığındaki panelleri tünelin iç duvarlarına tutturan cıvatalardan birinin gevşeyip zincirleme tepkiye yol açarak, beton parçalarının hareket halindeki araçların üzerine düşmesine yol açmış olabileceğini belirtti.

Yapının, 24 Kasım'da Tokyo'da meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki deprem ya da tünelin içinden geçtiği dağdaki bir göçük nedeniyle zayıflamış olabileceği de dikkate alınıyor.

Tünelde arama kurtarma çalışmaları ise sürüyor. Ekipler beton parçaları altında kalan araçlara ulaşmak için büyük çaba harcıyor. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans gönderildi.

Beton parçalarının düşmeye başlamasından sonra araçlarıyla ya da koşarak tünelden çıkmayı başaranlar, ezilen araçlardan sızan petrolün yangına neden olduğunu bildiriyor.

Her biri 1,4 ton ağırlığındaki yaklaşık 270 beton levhaların tavandan koparak 110 metre aşağıdaki araçların üzerine düşmesi sonucu meydana gelen kazada 4'ü kadın 9 kişi ölmüş, 2 kişi de yaralanmıştı.

Başkent Tokyo'yu Japonya'nın orta kesimlerine bağlayan karayolu üzerinde yer alan tünel, 1977'de inşa edilmişti.

1996'da da Japonya'nın kuzeyindeki bir tünel çökmüş, düşen beton parçaları 20 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştu.

Kaynak:http://www.haberler.com/japonya-daki-tunel-kazasi-4139973-haberi/

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #69 : 08 Aralık 2012, 20:50:48 »
Haber Tarihi: 08 Aralık 2012 Cumartesi Saat 14:26
Anadolu Ajansı  [4154793]

Kırşehir'de "Japon Filmleri Günü"

Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi'nin bulunduğu Kırşehir'de, Ahi Evran Üniversitesi, Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği ve The Japan Foundation işbirliğiyle "Japon Filmleri Günü" etkinliği düzenlendi.

Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi'nin bulunduğu Kırşehir'de, Ahi Evran Üniversitesi, Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği ve The Japan Foundation işbirliğiyle "Japon Filmleri Günü" etkinliği düzenlendi.

Ahi Evran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'ndaki etkinliğin açılışında konuşan Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, üniversitelerin bir şehrin sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif yönden gelişmesine katkı sağladığını belirterek, etkinliğin bu amaçla gerçekleştirildiğini söyledi.

Erener, "Başta Büyükelçilik yetkilileri olmak üzere bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu gösterimin, geçmişten günümüze gelen Türk-Japon dostluğunun devamına katkı sağlayacağına inanıyorum. Sinema, insan hayatının perdeye aktarılmış halidir. Bugün 3 Japon filmi izleyeceğiz. Japon film sektörü ve Japon kültürü hakkında biraz daha bilgi sahibi olacağız" diye konuştu.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Shigeru Kikuma da Japon filmlerinin gösterimini bugüne kadar sadece Ankara'da gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Japonya ve Türkiye hükümetlerinin Kaman ilçesindeki Kalehöyük kazılarında yaptığı işbirliğinden dolayı gösterimi Kırşehir'de tekrarladıklarını söyledi.

Kikuma, "Bugünkü filmler, Japonya'nın yeni sayılabilecek modern filmleri arasında yer alıyor. Bu filmlerde, Japon kültürü ve günlük yaşantısıyla ilgili sahneler göreceksiniz. Umarım sıkılmadan seyredersiniz" diye konuştu.

Japon Filmleri Günü'nde, "Güney Kutbundaki Aşçı", "İyi Uçuşlar" ve

"Saniyede Beş Santimetre" filmleri, Türkçe ve İngilizce alt yazılı olarak gösterime sunuldu.

-Kırşehir'in Japonya ile bağı-

Bir süre önce vefat eden Japonya Prensi Tomohito Mikasa, Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı Çağırkan beldesindeki Kalehöyük kazılarına maddi destek sağlamış, iki defa da burayı ziyaret etmişti. Kaman Belediyesi, vefatının ardından bir caddeye Mikasa'nın adını vermişti.

Japonya hükümetinin desteğiyle yapılan Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi ile adını duyuran Çağırkan da bu ülkenin arkeologları öncülüğünde kazı çalışması sürdürülüyor.

Muhabir: Abdullah Yıldız/Mustafa Yıldız

Yayıncı: Ebubekir Gülüm - KIRŞEHİR

Kaynak

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #70 : 10 Aralık 2012, 12:09:23 »
Japonya'da Resesyon Korkusu Alevlendi

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumundaki Japonya'da bugün açıklanan mali rakamlar, resesyon korkusunu tekrar alevlendirdi.

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumundaki Japonya'da bugün açıklanan Mali rakamlar, resesyon korkusunu tekrar alevlendirdi.

Hükümetin bugün açıkladığı rakamlara göre, temmuz-eylül ayı aralığında Japonya ekonomisi yüzde 0,9 oranında küçüldü. Yıllık oranda ise bu küçülme yüzde 3,5 olarak gerçekleşti. Japonya'nın cari hesap fazlası da yüzde 30 düşerek 376,9 milyar Yen olarak gerçekleşti. Japon ekonomisi son aylarda alarm zilleri çalıyordu. Küresel ekonomik kriz ve Çin ile süren ada sorunu nedeniyle dış ticareti düşen Japonya, iç talebin azalması nedeniyle zor günler geçiriyordu. Kamudaki açığı kapatmak için Kdv'leri artırmaya karar veren Başbakan Yoşihiko Noda yönetimi, 26 Ekim'de küçük bir teşvik paketi açıklamıştı. Bunun ardından hükümet 30 Kasım'da da 1,2 trilyon Yen'lik yeni bir paket açıkladı. Hükümetin, rezerv fonundan finanse edeceği paketin aralarında sağlık ve tarımın olduğu çok sayıda sektörde büyümeyi tetiklemesi bekleniyordu. Ancak bu paketin, GSMH'yi yüzde 0,4 oranında büyümeyi beraberinde getirip getirmeyeceği soru işaretlerine yol açtı. Japon ekonomisinin resesyona düşmemesi için yüzde 0,4 oranında büyümesi gerekiyor.

Haber Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi Saat 11:20
Cihan Haber Ajansı

Kaynak

Son Ekleme: 11 Aralık 2012, 11:46:56
Japonların Vakfıkebir Ekmeği Merakı

Son bir yıl içinde iki Japon Heyeti'nin Vakfıkebir'e gelerek Vakfıkebir Ekmeği'ni Japonya'da üretme planları yapmasının ardından bu kez de Japonya'nın en büyük televizyon kanalı Ashai'nin yapımcılarından Kano Şan ve beraberindeki ekip, Vakfıkebir...

Son bir yıl içinde iki Japon Heyeti'nin Vakfıkebir'e gelerek Vakfıkebir Ekmeği'ni Japonya'da üretme planları yapmasının ardından bu kez de Japonya'nın en büyük televizyon kanalı Ashai'nin yapımcılarından Kano Şan ve beraberindeki ekip, Vakfıkebir Ekmeği üzerinde araştırmalar yaptı. Mevlana Taş Ekmek Fırını'nı inceleyen ekip, ekmek hamurunun hazırlanışından fırına girinceye kadar olan süreç dahil olmak üzere ekmeğin taş fırında pişerek tezgaha yerleştirilmesini saniye saniye görüntüledi ve ustalardan bilgiler aldı. Ardından, fırın işletmecileri tarafından kendilerine Vakfıkebir Tereyağlı sıcak Vakfıkebir ekmeği ikram edildi.

Japonya'da üretilebilecek ve damak tadı en mükemmel ekmeği aramak için aylardır yolda olduklarını belirten Kano Şan, 'Dünyanın Yollarındayız' programı için Türkiye çekimi yaptıklarını ifade ederek, "Çekime Ankara'dan başladık, Trabzon'a kadar gideceğiz. Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği'ni Japonya'da tanıtmak amacıyla çekimini yaptığımız bu belgesel 2013 yılının 4. ve 5. aylarında, haftada 5 gün olmak üzere Pazartesi günlerinden Cuma günlerine kadar bu program Ashai Televizyonu'nda yayınlanacak." dedi.Karadeniz Bölgesi'ne ilk kez gelmesine rağmen bölgenin çok hoşuna gittiğini kaydetti.

Çekimlerin ardından araştırma ekibine Vakfıkebir Tereyağlı sıcak Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği, peynir ve bal ikram edildi. Tereyağlı sıcak Vakfıkebir Ekmeği'ni büyük bir iştahla yiyen Kano Şan, "Çok nefis. Bu lezzet ne Japonya'da, ne dünyanın başka bir yerindeki ekmekte var. Çok lezzetli. Ayrıca bunu bize ikram eden arkadaşımın kalbinin güzelliği de buna eklenince çok mükemmel bir Tat ortaya çıktı. Böyle bir lezzeti ilk defa tadıyorum. Böyle bir ekmek Japonya'da yok. Aslında Japonya'da da son zamanlarda lezzetli ekmekler yapılıyor ama, gerçekten Vakfıkebir Ekmeği bam başka. Pirinç ülkesi olmasına rağmen Japonya'da da bundan sonra çok fazla ekmek yenecek. Çünkü önce Avrupa ekmeği Japonya'ya girdi. Nedeni ise gençlerin çalışmak için Avrupa'ya gitmeleri. Bundan sonra bizde çok daha fazla ekmek yenecek diye düşünüyorum. Ancak tattıktan sonra Vakfıkebir Ekmeği'nin bir numara olduğunu gördüm. Vakfıkebir Ekmeği kadar lezzetli ekmek yok Japonya'da." dedi.

Kano ayrıca, "Eğer Japonya bir tercih yapacaksa bu da büyük olasılıkla Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği olmalı. Ayrıca Vakfıkebir Tereyağı da çok nefis. Japonya'ya döner dönmez bu görüntüleri yayınlamak suretiyle Japonya'nın Vakfıkebir ekmeği ve Vakfıkebir tereyağı üzerinde karar kılması için elimden geleni yapacağım ve eğer Türkiye'ye bir daha gelirsem ilk durağım Vakfıkebir olacak." ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı Saat 11:40
Cihan Haber Ajansı

Kaynak

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #71 : 14 Aralık 2012, 11:09:50 »
Afet Eğitim Projeleri Başarılı Bulunan Bursalı Öğrenciler Japonya Yolcusu

Türkiye ve Japonya arasında ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi'nde (OTAEP) Bursa Mollafenari İlkokulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu'nun hazırladığı projeler dereceye girdi.

Türkiye ve Japonya arasında ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi'nde (OTAEP) Bursa Mollafenari İlkokulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu'nun hazırladığı projeler dereceye girdi. Dereceye giren projeleri hazırlayan okullardan birer öğrencinin ileri eğitim için Japonya'ya gönderileceği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Japonya Uluslar Arası İşbirliği Ajansı (JIKA) tarafından ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi (OTAEP) çalışması tamamlandı. İki kurum arasında imzalanan protokol kapsamında başlatılan proje, Marmara Bölgesi'nde seçilen 10 il ve toplam 80 ilköğretim okulunda uygulandı.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey ile JICA Türkiye Temsilcisi Yosuke Nishii'nin de katıldığı proje değerlendirmesi, Aydın Kuşadası Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde yapıldı. Yapılan değerlendirmede, Bursa'dan katılan Mollafenari İlköğretim Okulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu en başarılı okullar olarak belirlendi. Söz konusu okullardan birer öğrenci, ileri eğitim için 2013 yılının Ocak ayında Japonya'ya gönderilecek.
Haber Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma Saat 11:00
Cihan Haber Ajansı 

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #72 : 16 Aralık 2012, 14:44:10 »
Japonya'da Genel Seçim

Japonya'nın resmi yayın organı NHK, bugün yapılan seçimi muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) kazanacağını söyledi.

Japonya'nın resmi yayın organı NHK, bugün yapılan seçimi muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) kazanacağını söyledi.

NHK, sandık çıkışı anketlerine göre, 1955 yılındaki kuruluşundan 2009 yılındaki seçime kadar 54 yıl boyunca iktidarda kalan LDP'nin Japon Parlamentosu'nun (Diet) alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'ndeki 480 sandalyeden 275 ila 300'ünü kazanmasının beklendiğini açıkladı.

NHK'ya göre Başbakan Yoshohiko Noda'nın Japonya Demokratik Partisi'nin (DPJ) sandalye sayısı ise 100'den az olacak.

Muhabir: Umur Koçak Semiz

Yayıncı: Şermin Coşkun - Tokyo

Haber Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar Saat 14:21
Anadolu Ajansı

Japonya Başbakanı Noda İstifa Edecek

Japonya'da bugün yapılan erken genel seçimlerde ağır bir mağlubiyet alan Başbakan Yoşihiko Noda'nın, Demokrasi Partisi Genel Başkanlığı'ndan istifa edeceği öne sürüldü.

Japonya'da bugün yapılan erken genel seçimlerde ağır bir mağlubiyet alan Başbakan Yoşihiko Noda'nın, Demokrasi Partisi Genel Başkanlığı'ndan istifa edeceği öne sürüldü.

Ülkede bugün yapılan genel seçimlerde muhalefetteki Liberal Demokrasi Partisi önde gidiyor. Liberal Demokratların, 480 sandalyeli mecliste 300'e yakın vekil çıkarması bekleniyor. Başbakan Noda'nın önderliğindeki Demokrasi Partisi'nin ise ancak 70 vekil çıkaracağı belirtiliyor. Japonya'nın kamu haber ajansı Kyodo'nun haberine göre, hükümet kaynakları Başbakan Noda'nın yarın partideki genel başkanlık görevinden istifa edeceğini kaydetti.
Haber Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar Saat 14:30
Cihan Haber Ajansı

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #73 : 20 Aralık 2012, 12:27:44 »
Japonya, Güney Kore'nin Yeni Lideriyle İyi İlişkiler Hedefliyor

Japonya'nın müstakbel lideri Şinzo Abe, Güney Kore'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Park Geun-hye ile yakın çalışma hedefinde olduğunu açıkladı.

Japonya'nın müstakbel lideri Şinzo Abe, Güney Kore'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Park Geun-hye ile yakın çalışma hedefinde olduğunu açıkladı. Geun-hye'nin seçimi kazanmasının belli olmasının ardından yazılı bir açıklama yapan Abe, iki ülkenin "aynı değerleri ve stratejik çıkarları paylaştığına" ve iki ülke arasındaki ilişkilerin "sağlam" olduğuna dikkat çekti. Şinzo Abe, Doğu Asya'da güvenliğin ve barışın sağlanması adına Japonya'nın, Güney Kore'yi "yakın çalışma ihtiyacı hissettiği bir komşu" olarak gördüğünü vurguladı.

Abe'nin liderliğini yaptığı Liberal Demokrasi Partisi'nin Genel Sekreteri Şigeru İşiba da gazetecilere yaptığı açıklamada, "İktidar partisi olarak Park Geun-hye'nin politikalarını dikkatle takip edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Güney Kore'deki seçimi yakından takip eden Japon basını, Park Geun-hye'nin zaferine geniş yer verdi. Japonya'nın önde gelen gazetelerinden Asahi, "Sevilen ve nefret edilen Park, Güney Kore liderliğini aldı" diye bir başlık kullandı. Haberde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ada krizi ve İkinci Dünya Savaşı'nda yaşananlar nedeniyle zarar gördüğüne dikkat çekildi.

Park Geun-hye seçim zaferi sonrasında yaptığı açıklamada da, "Doğru bir tarih algısı üzerinde Kuzey Doğu Asya'da barışın, uzlaşının ve işbirliğinin sağlanması adına daha çok çaba sarf edeceğim." ifadelerini kullandı. Gazete, yeni liderin bu ifadelerle Tokyo'yu hedef aldığını ve sert bir çizgi takip edeceğini gösterdiği yorumunda bulundu. Ancak Japon yetkililer, Park Geun-hye'nin babasının Japonya ile ilişkileri tekrar tesis eden kişi olduğuna da dikkat çekerek gelecek adına ümitli konuştular.

Haber Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe Saat 11:00
Cihan Haber Ajansı

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #74 : 20 Ocak 2013, 17:09:05 »
Japonların Kutsal Mantarı, Toroslardan Gidecek
Dünyada sayılı yerde elde edilen ve Japonlar için kutsal sayılan sedir mantarı, Toros Dağları'nın eteklerinde yetişiyor.

Dünyada sayılı yerde elde edilen ve Japonlar için kutsal sayılan sedir mantarı, Toros Dağları'nın eteklerinde yetişiyor. Ekonomik değeri çok yüksek olan sedir mantarının köylüler tarafından yetiştirilmesi için proje hazırlayan Adana Orman Bölge Müdürlüğü, deneme üretiminde yüzde 80'in üzerinde başarı elde etti. Hazırlanan proje ile sedir ormanı parsel parsel köylülere tahsis edilerek söz konusu mantarın yetiştirilmesi sağlanacak. Sedir mantarının en büyük alıcısı ise Japonya. Türkiye'de 20-30 TL'ye satılan sedir mantarı, Japonya'da 400 dolara kadar alıcı bulabiliyor.

Amerika, Japonya, Orta Asya ve Türkiye'nin çok az bir bölümünde yetişen, Japonların 'kutsal' kabul ettiği sedir mantarının ekonomik değeri bir hayli yüksek. Türkiye'de bugüne kadar bilinçli bir toplama yapılamadığından istenilen ekonomik getiri elde edilemedi.

Adana Orman Bölge Müdürü Mehmet Zeki Temur, bölgede 76 bin hektar sedir ormanı bulunduğunu ve bunu parsel parsel bölerek köylülere tahsis edeceklerini söyledi. Tahsis edilen alanlar kafeslenerek koruma altına alınacak. Yağmurlama sistemi ile alan sulanacak ve dona karşı da örtü sistemi ile sera etkisi oluşturularak ve yüksek verim elde edilmesi sağlanacak. Bölge köylüleri yılın sadece 3 ayı çalışarak bir yıllık geçimlerini rahatlıkla yapabilecekleri geliri elde edebilecek. Projenin Koordinatörü Zekeriya Beydilli, köylünün tahsis edilen alanları kafeslemesi, sulama ve örtü sistemi kurabilmesi için de yine bakanlık ve kalkınma ajanslarından kredi sağlanarak destekleneceğini söyledi. Beydilli, halen köylünün kilosunu 20-30 TL arasında sattığı mantarın en az 200 liradan satmayı hedeflediklerini kaydetti. Ayrıca ilçeye bir de paketleme tesisi kurularak ürün sağlıklı bir şekilde kalite kaybı meydana gelmeden ihraç edilmesi sağlanacak.

Sedir mantarı yüzde yüz doğal bir ürün. Kültür mantarı şeklinde yetiştirilemiyor. Projenin bir ayağında da Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi bulunuyor. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nden Prof. Dr. Saadet Büyükalaca ve Dr. Hatıra Taşkın, sedir mantarının içerdiği maddelerin analizi üzerinde çalışıyor. Prof. Dr. Saadet Büyükalaca sedir mantarında yüksek oranda proteinin yanı sıra demir, sodyum, potasyum, çinko, bakır, kalsiyum, mangan, magnezyum, selenyum, B1 ve B2 vitamini tespit edildiğini söyledi. Büyükalaca, ayrıca yağ oranı düşük bulunan sedir mantarının sağlıklı bir gıda olmasının yanında iyi bir diyet ürünü olduğunu ifade etti. Sedir mantarında fenolik maddeler tespit edildiğini ve bu mantar serbest radikal süpürme değerleri (IC50) bakımından aktif bulunduğunu vurgulayana Büyükalaca, bunun sedir mantarının önemli antioksidanlar içerdiği anlamına geldiğini söyledi.

Dr. Hatıra Taşkın ise Türkiye coğrafyasında yetişen sedir mantarının aroması ve katran kokusu nedeni ile Japonya pazarında özel bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak şu bilgileri verdi: "Japon halkı için değerli bir gıda maddesi olmasının yanında dini inançları açısından da önemli olduğuna dair bir inanış var. Japonya'da II. Dünya savaşından sonra 12 bin ton olan sedir mantarı varlığı, çam nematodu(solucan çeşidi) zararı ve kırsal kesimde yaşanan gelişmelerle 457 tona düştü. Bu nedenle Japonya'da piyasası çok yüksek."

TÜRKİYE'NİN SEDİR MANTARI DURUMU

Latince adı Tricholoma anatolicum olan sedir mantarı, sedir ağaçlarının bulunduğu yerlerde ve bin 200 ile bin 400 rakımlar arasında yetişiyor. Sedir mantarı Yağmurlu dönemde ve özellikle eylül, ekim, kasım aylarında yetişiyor. Türkiye'de de yaygın olarak Adana'nın Feke ilçesindeki Toros dağlarının eteklerinde görülüyor. Yetişen sedir mantarının yüzde 80'i yapan domuzları tarafından tüketilirken, önemli bir oranda keçiler tarafından yeniyor. Geriye kalanı ise köylüler tarafından toplanıyor. Türkiye'de her yıl ortalama 30 ton sedir mantarı elde ediliyor. Bunun 11-12 tonu Japonya'ya ihraç ediliyor, geriye kalanı ise iç piyasada tüketiliyor. Adana Orman Bölge Müdürlüğü ilk kez bu yıl her biri 3 hektarlık iki deneme alanı tespit etti. Etrafı tel örgülerle çevrilerek koruma altına alınan bölgede verimli bir çalışma yapıldı.