Webtoon Nedir?-http://www.anitr.com/anitr_manga.png

Gönderen Konu: Webtoon Nedir?  (Okunma sayısı 10817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
  • Alınan Beğeni: 115
  • Güven iki ucu keskin kılıçtır.
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
Webtoon Nedir?
« : 03 Nisan 2013, 00:51:23 »
Webtoon Nedir?

Webtoon, web ve cartoonun sonundaki -toonun birleştirilmasiyle türetilmiş bir kelimedir. Anlamı webcomicle aynıdır bu yüzden webtoon=webcomic demek yanlış olmaz ama Koreliler webcomici kullanmak yerine webtoon derler. Webton kavramı ilk olarak Kore'de ortaya çıkmış sorasında bir anda popüler olunca dünya tarafından kabul edilmiştir. En çok Korede çizilir ve en büyük okuyucu kitleside Korededir. Bu yüzden en uygun tanımı "Korelilerin manhwa çizim tarzını bilgisayar yardımıyla internet ortamında yayınlanmak için yapdıkları çizgi romanlardır."

Webtoonların normal manhwa veya mangalardan farkları

Webtoonlar renkli çizilirler. Bazıları renkli gibi gözükmesede bazı nesneler (genellikle para) renkli olabilmektedir. Webtoonlar sadece internette yayınlanmak için çizilirler ve genellikle para kazanma amacı olmadan çizilen amatör eserlerdir. Ama bu basılmıyacakları veya bu işten para kazanılmıyacağı anlamına gelmez. Popüler olan webtoonlar koşe kağıda orjinalindeki gibi renkli olarak basılırlar. Webtoonlarda sayfa diye bir kavram yoktur. Her bölüm tek parçadır ve dikey ince bir şerit şeklindedir. En rahat klavyedeki yön tuşları yardımıyla aşşağı ve yukarı yaparak okunurlar. Ama basılırken sayfalara bölünerek basılırlar. Webtoonlarda konunun ilerleyişi genel olarak çok yavaştır. Normal manhwa veya mangaların nasıl bir şey olduğu ilk bölümden anlaşılırken webtoonlarda bu on bölümden fazla sürebilir. Konu yavaş ilerlemesinin nedeni çizimlerin mangalardan daha ayrıntılı olmasıdır. Eğer çizer çok yetenekliyse anime izlemiş gibi olabilirsiniz. Bazı webtoon çizerleri bazı yerleri gif tarzında hatta sesli şekilde bile yapabilmektedir.

Webtoonlar nasıl yapılır?

Genellikle popüler webtoonlarda 1 yazar 1 çizer 2 veya 1 asistan görev alır (Örn: Noblesse) . Bu en yüksek rakamdır ama çoğu webtoon tek kişinin kaleminden çıkar (Örn: Tower of God). Kağıda çizen webtoon çizerini ben görmedim ama olabilirde bu konu hakkında bilgim yok. Ama genellikle grafik tablet yardımıyla bir resim düzenleme programına çizilirler (Photoshop gibi ama tam olarak hangi programları kullanıyorlar bilmiyorum). Efektler ve renklendirmede bilgisayar vasıtasıyla yapılır.

En popüler webtoonlar:

Noblesse
Towe of God
Girls of the Wilds
Orange Marmelade
The God of Highschool
(webtoonlive, batoto (forumları)ve Türk çeviri gruplarına yapılan yorumlardan yola çıkarak yukarıdaki listeyi hazırladım.)

Örnek Resim ve Sayfalar:/color]

(click to show/hide)

Ek olarak:
Orjinal webtoonların en çok yayınladığı iki site: http://comic.naver.com/index.nhn || http://comic.daum.net/home

Ek olarak açıklamak gereken bir şey daha buldum webtoon'daki toon neden cartoon'un toon'u derseniz korecede manhwa hem çizgi roman hemde çizgifilm anlamına geliyor. Yani Korelilerde aslında çizgiroman ve çizgifilm aynı şey gibi bişey. Ayrıca ünlü webtoon çizerlerinden Ho Raa idi herhalde adı internet ortamında yayınlanmak için anime'de (gerçi buna anime demek doğru değil ama pek bi farkda yok) çiziyor. Kesin başkalarıda vardır onun gibi Tower of God'u yazan çizen Siu'ya geçen sene hayranlarından çok fazla "Tower of God'u anime olarak görmek istiyoruz" tarzı mailler gelmiş sonrasında Siu blogunda "şuanda bu imkansız ama ilerliyen zamanlarda olabilir tabiki" demiş. Batoto ve webtoonlive'ın forumlarında gezinerek ve bulduğum bütün türkçeye çevrilmiş wetoon'u okuyarak hem panres'in paylaştığı yazıyı hemde şimdi yazdığım cartoon-webtoon ilişkisi hakkındaki cümleleri yazabildim. Ayrıca webtoon'ların popülerliğine gelicek olursak şuanda özellikle Noblesse, Tower of God ve Girls of the Wilds'i ingilizce manga okuma sitelerinin çoğunda en popüler Naruto, One Piece, Bleach ve Fairy Tail'den sonra geldiğini görüyorum (bazılarında Naruto'yu, One Piece'i filan geçiyorlar, bazılarında ise belzebub'dan filan sonra gelebiliyor). Ayrıca Carnivorous Princess Yegrinna yazarı aynı zamanda 3,4 tane webtoon serisine imza atmış hatta japon manga piyasasına el atıp manga senaryosu yazmış olan Ha İl Kwon webtoon manhwaya daha kolay diyor (NOT: webtoonlarının çizimlerinin hepsini kendisi yapmış). Bunları çizerliğini kendi yapmamasına rağmen diyor. Bence manga çizmek istiyenler webtoondan başlıyabilirler gerekli olan şey sadece grafik tablet azda olsa PS veya paşka bir çizim programı bilgisi reklendirmeyi yapacak başka bir eleman buldunmu fazla zorlayacağınızı sanmıyorum. Ama grafik tablete alışmakta zaman alıyor. Son olarak En popüler webtoonlar: kısmına yazdığım webtoonları okumayan varsa okumasını tavsiye ederim çok güzellerdir ayrıca 17 Years Old - That Summer Day's Miracle'yide tavsiye ederim.

Tanıtım yapan: RoronoaZoro
Kaynak: animesue
Webtoon Nedir?-http://fc03.deviantart.net/fs70/f/2011/329/0/9/self_portrait__5_by_panres-d4ha65d.jpg
resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

Çevrimdışı CastieL

• Seviye 3
  • *
  • Karma 4
  • Alınan Beğeni: 0
  • Herşey başlar ve biter.Kısa bir hikayeden ibaretti
    • Profili Görüntüle
Ynt: Webtoon Nedir?
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2013, 19:58:05 »
Konu etkili olmuş , teşekkürler paylaşım için  :ok:
Webtoon Nedir?-http://i51.tinypic.com/1036bsj.png
Webtoon Nedir?-http://i51.tinypic.com/2z7okkm.png

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
  • Alınan Beğeni: 115
  • Güven iki ucu keskin kılıçtır.
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #2 : 04 Nisan 2013, 15:28:47 »
Rica ederim :) RoronoaZoro  webtoon u güzel açıklamış :)
Webtoon Nedir?-http://fc03.deviantart.net/fs70/f/2011/329/0/9/self_portrait__5_by_panres-d4ha65d.jpg
resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

Çevrimdışı Roronoa_Zoro

• Seviye 3
  • *
  • Karma 3
  • Alınan Beğeni: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Nisan 2013, 17:03:19 »
Ben yazmıştım bunu. Beğenmenize sevindim. Ek olarak açıklamak gereken bişey daha buldum webtoon'daki toon neden cartoon'un toon'u derseniz korecede manhwa hem çizgi roman hemde çizgifilm anlamına geliyor. Yani Korelilerde aslında çizgiroman ve çizgifilm aynı şey gibi bişey. Ayrıca ünlü webtoon çizerlerinden Ho Raa idi herhalde adı internet ortamında yayınlanmak için anime'de (gerçi buna anime demek doğru değil ama pek bi farkda yok) çiziyor. Kesin başkalarıda vardır onun gibi Tower of God'u yazan çizen Siu'ya geçen sene hayranlarından çok fazla "Tower of God'u anime olarak görmek istiyoruz" tarzı mailler gelmiş sonrasında Siu blogunda "şuanda bu imkansız ama ilerliyen zamanlarda olabilir tabiki" demiş. Batoto ve webtoonlive'ın forumlarında gezinerek ve bulduğum bütün türkçeye çevrilmiş wetoon'u okuyarak hem panres'in paylaştığı yazıyı hemde şimdi yazdığım cartoon-webtoon ilişkisi hakkındaki cümleleri yazabildim. Ayrıca webtoon'ların popülerliğine gelicek olursak şuanda özellikle Noblesse, Tower of God ve Girls of the Wilds'i ingilizce manga okuma sitelerinin çoğunda en popüler Naruto, One Piece, Bleach ve Fairy Tail'den sonra geldiğini görüyorum (bazılarında Naruto'yu, One Piece'i filan geçiyorlar, bazılarında ise belzebub'dan filan sonra gelebiliyor). Ayrıca Carnivorous Princess Yegrinna yazarı aynı zamanda 3,4 tane webtoon serisine imza atmış hatta japon manga piyasasına el atıp manga senaryosu yazmış olan Ha İl Kwon webtoon manhwaya daha kolay diyor (NOT: webtoonlarının çizimlerinin hepsini kendisi yapmış). Bunları çizerliğini kendi yapmamasına rağmen diyor. Bence manga çizmek istiyenler webtoondan başlıyabilirler gerekli olan şey sadece grafik tablet azda olsa PS veya paşka bir çizim programı bilgisi reklendirmeyi yapacak başka bir eleman buldunmu fazla zorlayacağınızı sanmıyorum. Ama grafik tablete alışmakta zaman alıyor. Son olarak En popüler webtoonlar: kısmına yazdığım webtoonları okumayan varsa okumasını tavsiye ederim çok güzellerdir ayrıca 17 Years Old - That Summer Day's Miracle'yide tavsiye ederim.
Webtoon Nedir?-http://i650.photobucket.com/albums/uu230/xaron123/Ps%20works/k_on.png

Çevrimdışı ballerina

• Seviye 2
  • *
  • Karma 6
  • Alınan Beğeni: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2013, 18:11:31 »
Yararlı bir bilgi! Teşekkürler  :ok:

Çevrimdışı eyo-sama

• Brave Dragon
  • Seviye 10