Anitr Fansub - Anime ve Manga

AniTR Manga => Manga Tanıtım => Konuyu başlatan: FuLLBusteR - 01 Ağustos 2014, 03:01:28

Başlık: Sugar Dark: The Buried Darkness and the Girl
Gönderen: FuLLBusteR - 01 Ağustos 2014, 03:01:28
(http://i.imgur.com/0dDvEON.jpg)

Tür: Fantastik, Korku, Dram, Romantik, Seinen, Gizemli, Doğaüstü Güçler

Mangaka: Arai ENJI (Yazar), Ooiwa KENJI (Çizer)

Yayınlanma Tarihi: 4 Haziran 2010 – 3 Aralık 2011

Baş Karakterler: Muoru/Muol Reed, Meria Mas Grave, Karasu(yan karakter)

Cilt Sayısı: 4

Bölüm Sayısı: 19

Yayınlandığı Dergi: Young Ace

 

19 bölümlük kısa bir hikayeden oluşan mangamız, 16 yaşında olan Muoru adındaki yanlışlıkla tutuklanmış ve mezarlığa amele olarak gönderilmiş gencin, gizemli, fantastik ve karanlık dünyasını konu edinmektedir. İçinde ”Karanlık” adında ölümsüz bir canavarı da içeren, toprakları kazmakla gün geçiren Muoru, şans eseri mezar bekçisi olan güzel bir kızla, Meria ile tanışır. Bir çeşit oğlan bir kızla tanışır hikayesinin değişik, daha karanlık bir temada sırlanmış olarak senaryo edilmiş halidir de denebilir.

(http://i.imgur.com/xOQEURB.jpg)

Aslında konu olarak biraz ilgi çekici biraz da zayıf denebilir çünkü mezarlıkçılardan bahsetmek manganın kalitesini biraz daha düşürürmüş gibi duruyor ama fantastik ve karanlık gösterilen bütün öğeler konunun odak noktasına birer artı kazandırıyor. En çok ilgimi çeken kısımlardan biri de klasik shoujolardan alınan romantizmin, bu denli gölgelenmiş bir seinen mangasında daha fazla görülüyor olması oldu. Karakterlerin duyguları, manganın içinde birer ışıkmış gibi süzülmesi de kafanızda iyi hoş bir portre oluşturabilir. Bana göre Sugar(şeker) kısmı duygu bağlamında romantizmi; Dark(Karanlık) kısmı hikayenin tonlarını oluşturuyor. Bunun dışında pek de oluşulmuşun dışında, kapsamlı ve kendine özgü karakterlerin olmadığını görebilirsiniz. Bunun nedeni kısa olmasından ve olması gereken karakter gelişiminin 19 bölüme tamamiyle sığamamasından kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.

(http://i.imgur.com/15sNWIQ.jpg)

Sanatsal olarak seinen mangasına gerçekten hitap etmiş olmakta ve hemen hemen detaylı gösterilen öğeler toplamda hoş bir puan alabilmektedir. Kan ve karanlık hiç bu kadar beraber görülmemiştir heralde. Eğer soğuk, kanlı ve karanlık bir dünyadan oluşan manga severseniz size bu mangayı tavsiye ederim.

Ek not olarak bu manganın romanı 2005 yılında Sneaker Grand Prize ödülünü kazanmış bulunmaktadır.

KAYNAK:AF
Başlık: Ynt: Sugar Dark: The Buried Darkness and the Girl
Gönderen: eyo-sama - 02 Mayıs 2021, 18:09:05
Eline sağlık. Güzel tanıtım olmuş fullbastır-san