Mangaka (漫画家) Nedir? -http://www.anitr.com/anitr_manga.png

Gönderen Konu: Mangaka (漫画家) Nedir?  (Okunma sayısı 3733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
  • Alınan Beğeni: 115
  • Güven iki ucu keskin kılıçtır.
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
Mangaka (漫画家) Nedir?
« : 20 Ekim 2012, 13:08:19 »
Mangaka
(漫画家)

Manga yazarı ya da çizerine mangaka denir. Mangalar genellikle haftalık veya aylık dergilerde yayınlanır ve mangakalar her bölümü bir sonraki sayıya yetiştirebilmek için çok çalışırlar. Eğer serileri çok tutarsa, oldukça çok para kazanabilirler, ama genelde pek zengin olmazlar.

Mangakalar genellikle bağımsız çalışırlar, ama çoğunun asistanları vardır. Assistanları mangakayı zaman kaybettiren küçük işlerden kurtarırlar (tekrar edilen çizimler, mürekkepleme, vs.) Birçok mangaka da kariyerlerine asistan olarak başlar.

Meslek tanıtımı

Mangaka sadece manga çizerine değil, yazarına da denir. Mangaka manga sanatçısıdır. Herkes mangaka olabilir ama bu alanda profesyonel olmak çok zordur. Oldukça yorucu bir meslektir. Eğer kendi hesaplarına çalışmıyorlarsa (bunun için mangaların çok satması ya da ellerinde yeterli para olması lazım), yayın evlerinin isteklerine uymak zorundadırlar. İstedikleri her mangayı yayınlatamazlar. İlk önce akıllarındaki hikayeyi basit bir story-board'a (Japonca "nemu") yazarlar ve yayın evine gösterirler. Birçok fikir kabul edilmeyebilir veya değişikler yapılması istenir.

Bir manga yapmak için, ilk önce bir taslak çizelge (storyboard ya da Japonca "nemu") yapmak gerekir. Bunun için fazla özenmeye gerek yoktur, okunabilir ve anlaşılabilir olması yeterlidir. Daha sonra bu taslak yayın evine gösterilir. Yayın evi, nadiren de olsa, hikayeyi kabul edebilir, ya da bir düzeltme isteyebilir, ya da reddebilir. Eğer proje kabul edildiyse, bir dergide yayınlanacaktır ve genelde bir ay süre verilir. Böylece zamana karşı yarış ve uykusuz geceler başlar. Nihayet gerçek çizim aşamasına geçilir. Genelde çizim için bir kalem ve siyah mürekkep, yazılar içinse kurşun kalem kullanılır. Zor ve uzun bir iştir ve zaman çok kıymetlidir. En küçük bir hata koca bir sayfanın yeniden yapılmasına neden olabilir. Mürekkep işi bitince, tonlamalar (gölgeler, vs) yapılmalıdır. Sonra hepsi yayın evine yollanır.

Eğer mangaları ilgi görürse animeye veya dramaya uyarlanabilir veya başka ülkelerde de basılabilir. Ayrıca mangakadan dergi için ekten resimler ya da reklam kampanyalarına katılması istenilebilir.

Aranan nitelikler
Çoğumuzun düşüncesinin aksine, mangaka olabilmek için en önemli nitelik çizim değildir. Kötü çizen birçok başarılı mangaka var. Yapımlarındaki en çekici etken özgünlüktür. İyi öyküler için iyi fikirleri olması gerekir. Önemli olan bir diğer nitelik de manga teknikleridir. Hikayeleri ilginç olmadığı için ya da mangaları zor okunur olduğu için, çok iyi çizen ama mangaları satmayan birçok mangaka var. Teknik düzen hikaye ya da manga türüne göre uyarlanmalıdır.

Eğitim
Japonya'da manga ve animasyon dalında iyi bilinen bir okul mevcut : "JAPAN ANIMATION & MANGA COLLEGE".

Mangaka olmak isteyenler liseyi bitirdikten sonra yaklaşık iki yıllık bir eğitim için bu okula gidiyor. Öğretmenler de genellikle profesyonel mangakalar. Okula girebilmek için bir mülakat geçmek gerekiyor. Ayrıca, herhangi bir gelmemezlik veya gecikme tolere edilmiyor; ortada geçerli bir sebep yoksa sınıfta kalma riski var.

Bir okul günü 6 saatlik dersten oluşuyor. Gençler iki yılın sonunda bir animasyon ekibinde çalışabilecek ya da kaliteli manga yapabilecek durumda oluyorlar. Sene boyunca öğrenciler onlarca sayfa manga çizip farklı teknikleri anladıklarını göstermeliler. Bu okuldan mezun olanların başarılı olma ihtimali çok yüksek; çünkü çok iyi bir ekip tarafından eğitiliyorlar ve birçok yayın evi bu okulla temas halinde. Böylece bazıları daha eğitim görürken keşfediliyor ve dergilerde çalışabiliyorlar.

Ücret
Çoğunlukla başlangıçlar çok zor oluyor. Bir çalışma kabul edilip yayınlandığı zaman bir ücret veriliyor. Mangakanın çok çalışması gerekiyor. Eğer asistanları varsa ve bir sürü manga yazıp çizebilirse iyi bir para kazanabilir. Bazıları hayatı boyunca mangalarından kazandıkları parayla geçinebiliyor.

Çalışma şartları
Mangakaların çoğu evde çalışır ama tek başına olduğu için daha zor olur. Ayrıca arkadaşları ya da asistanlarıyla atölye de çalışabilir.

Genelde zamana karşı bir yarıştadırlar; günde yaklaşık 12 saat çalışırlar ve haftada 16-18 sayfa hazırlamaları gerekmektedir. Bir bölüm dergide yayınlanır yayınlanmaz hemen bir sonraki bölüm için çalışmaya başlamalıdırlar.

Bu yoğun iş temposu yüzünden mangakaların kendilerine ya da ailelerine ayıracak fazla vakti yoktur ve sosyal aktiviteleri azdır. Bazıları, tıpkı Sailormoon (ya da Ay Savaşçısı)'nın yazarı ve çizeri Naoko Takeuchi gibi evlendikten sonra mesleğine veda eder.

Alıntı
http://www.japan-fans.com/showthread.php?tid=122
Mangaka (漫画家) Nedir? -http://fc03.deviantart.net/fs70/f/2011/329/0/9/self_portrait__5_by_panres-d4ha65d.jpg
resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

Çevrimdışı NaNtokaNaru

• いたち ^/_\^
  • Seviye 10
  • *
  • Karma 24
  • Alınan Beğeni: 22
  • ええじゃないか
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mangaka (漫画家) Nedir?
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2012, 14:16:40 »
Renkli bir tanıtım olmuş. Teşekkürler Panres^^
Güzel bir iş bence. Kendi hayal gücün ve yeteneklerinle karnını doyurabilmek ve ruhunu ferahlatabilmek... Ama karnını doyurabilmek içinde önce açlık çekip , ter dökmen gerekiyor eğer başarılı olabilirsen güzel bir yaşam tarzı :)   

Mastering others is strength. Mastering yourself makes you fearless. Lao TZU
(click to show/hide)

Çevrimdışı panres

• yeliz-art
  • Moderatör
  • *
  • Karma 41
  • Alınan Beğeni: 115
  • Güven iki ucu keskin kılıçtır.
    • Profili Görüntüle
    • yeliz-art.blogspot
« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2012, 20:34:49 »
Renkli bir tanıtım olmuş. Teşekkürler Panres^^
Güzel bir iş bence. Kendi hayal gücün ve yeteneklerinle karnını doyurabilmek ve ruhunu ferahlatabilmek... Ama karnını doyurabilmek içinde önce açlık çekip , ter dökmen gerekiyor eğer başarılı olabilirsen güzel bir yaşam tarzı :)   

teşekkürler :)  nedenini bilmiyorum  bugün paylaştığım bütün konular renkli :speh:
Mangaka (漫画家) Nedir? -http://fc03.deviantart.net/fs70/f/2011/329/0/9/self_portrait__5_by_panres-d4ha65d.jpg
resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

GoogleTagged - Etiketler