Anitr > Anime & Manga Nedir?

Çizgi Film mi Anime mi?

(1/10) > >>

Animemania:
  Ülkemizde animelere karşı gereksiz bir önyargı var. Sanki animeler çocuklar için, çocuk çizgi filmiymiş gibi. Belki de bunun nedeni çocuk çizgi filmlerinin ikisi de çizim olduğu için animelerle karıştırılmasıdır diye düşündüğüm için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.

İlk olarak şunu açıklığa kavuşturalım. ne kadar çizgi filmlerin ülkemizde çocuklar için olduğu düşünülse de böyle bir şey kesinlikle yoktur. Simpsons, South Park, Futurama gibi diziler bunun en önemli örneğidir. “Çocuk çizgi filmi var mıdır??” diye soracak olursanız evet gerçekten sadece çocukların izlediği kalitesiz çizgi filmler vardır. Sadece bir kaç ilginç renk kullanıp komik sesle para kazanmaya çalışan çizgi filmler olmadığını söylemiyorum ne yazık ki böyle yapımlar var ama sırf bir kaç böyle şovlar var diye tüm çizgi filmleri çöpe atmayın. Spongebob, Bugs Bunny çizgi filmler mesela çocuk çizgi filmi şeklinde değerlendirilselerde şovda geçen çoğu espri çocukların anlayamadığı şekildedir. Yani büyüklerin ve çocukların aynı anda izleyebileceği her kesime hitap eden bir şovdur çocuk çizgi filmleri. Sadece çocukların izleyeceği şeyler değillerdir.

Anime ise apayrı bir konudur. Kesinlikle çizgi filmle karıştırılmamalıdır ve çocukların izlesede pek anlayamayacağı bir şeydir. Küçükken hepimiz en az bir tane Pokemon, Yu-Gi-Oh gibi bir anime seyretmişizdir ki ben neredeyse hepsini seyrederdim. Shaman King‘ten Digimon‘a, Pokemon‘dan ismini bile hatırlayamayacağım sayısız çeşidine kadar fakat daha sonra fark ettim ki o animeleri seyrederken genelde çocuklar için en önemli olan animelerde duyguların çok yüksek dozlarda verilmesidir. Yani dramatik etkiyi, üzüntüyü, sevinci çok derin yaşamamız o animeleri seyretmemizi sağlıyordu. Daha sonra Shaman King‘in tüm bölümlerini tekrar seyrettikten sonra küçükken animelerdeki mesajları, önemli olayları aslında hiç bir zaman anlamamış olduğumu fark ettim. Şuan hala devam eden bir seri olduğu için Naruto izlemeye devam ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum. Animeler (bundan daha önce Pouze’nin animeler hakkında yazıyı okuduysanız daha rahat anlarsınız) japonyada pek fazla aktör olmaması ve olanlarında çok başarılı olmamasından ortaya çıkmıştır. Yani animelerin ortaya çıkışında büyüklerin de seyredecek pek kaliteli bir şey bulamaması çok önemli bir etkendi. Bunun sonucu olarak animeler zaten çocuklar için değil büyükler için ortaya çıkan bir şovdur.

Umarım bu yazıyla bazı kişilerin anime hakkındaki önyargısını kırmışımdır.En azından şunu unutmayın bir şeyin çizim olması onun çocuklar için olduğunu göstermez sadece çizim olduğunu gösterir.[ALINTI]

Benim yorumum
(click to show/hide)Bence internette dolaşan en iyi anlatımlardan biri olmuş yazan kişiden Allah Razı olsun Arigato! [:korsan:]

NaNtokaNaru:
Paylaşımın için teşekkürler ^^
Bende kendi düşüncemi söyleyeyim , sevdiğimiz bir şey başkaları tarafından sevilmiyor olabilir ama bu bizim sevgimize engel değil. Ben eminim ki anime Türkiye de iyi bir yere gelecek sadece biraz zamana ihtiyacı var. Çünkü çok hızlı üreten ve gelişen bir sektör ki Türkiye'de karikatür dergileri seviliyorsa zamanla anime ve manga'larda sevilmeye başlayacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta bu da bir sanat...

Animemania:
Haklısın bencede fakat ön yargılı olmaları çok saçma  :bö:

Not: Helsing'e başlayacağım sanırım  :ok:

NaNtokaNaru:

--- Alıntı yapılan: Animemania - 16 Mayıs 2012, 16:45:40 ---Haklısın bencede fakat ön yargılı olmaları çok saçma  :bö:

Not: Helsing'e başlayacağım sanırım  :ok:

--- Alıntı sonu ---
Başla başla süper   :k: 

cyberstrike:
Marvel'in karakterleriyle bezeli çizgi dizileri ya da çizgi filmleri benim için animelerden önce gelir. Hem dublajlı olabilmesi hem de o karakterlerin benim için ayrı bir yeri olması buna sebeptir. Öte yandan animeleri izlemeyen bir gencin pek çok şey kaçıracağını da düşünmekteyim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git