Shoujo > Shoujo Anime

Shoujo Anime/Manga Nedir?

(1/1)

Kizoku:


Öncelikle Shoujo (少女) veya Shōjo (Şooco); "küçük kız", "genç kız" anlamına gelen Japonca bir kelimedir. Animenin/manganın hitap ettiği izleyici/okuyucu kitlesini belirtmek için kullanılır. Hedef kitlesi 10-18 yaş grubu kızlar olan Shoujo'yu, Shounen'in hedef kitlesi kız olanı gibi de düşünebiliriz. Hedef kızlar olmasına karşın erkek takipçileri de şuanda az değildir (kızların shounenle ilgilendiği gibi).

Belli başlı özelliklerine gelecek olursak;

- Kavga-dövüşten çok duygular vurgulanır.

- Gerçekçi, sıralı anlatım az kullanılır, izlenimciliğe ve kurguya daha çok yer verilir.

- Giysilerin ayrıntılarına hatırı sayılır bir önem verilir.

- Erkeklerin genel olarak hepsi yakışıklı ve dikkat çekici olur (eh kızlar için sonuçta xP).

- Kız karakterlerin gözleri diğer türlere göre daha büyük çizilmiştir ve karakterler bir tık daha sevimli ve sempatik görünürler.

Shoujo Anime/Manga'ya Yanlış Yaklaşımlar

Shoujo Anime/Manga denince ilk akla "aşk hikayeleri" gelir ve başka konuların işlenmediği düşünülür. Evet, aşk öyküleri bayağı yaygındır fakat bunlar düşsel, bilim-kurgu, gerilim ve korku türlerini içeren geniş Shoujo-Manga geleneğinin yalnızca bir parçasıdır. Hatta bazı Shoujo Anime/Manga'lar romantik veya duygusal ögeler içermez ve hatta bazıları erkek takipçileri amaçlayan diğer yapıtlar (Shounen türü gibi) kadar açık ve temel içgüdülere yönelik olabilir. Ayrıca korku mangası pazarında Shoujo-Mangalar egemendir.

Popüler Shoujo dergileri,

15 Günlük

- Margaret
- Hana to Yume
- Sho-Comi

Aylık

- Ribon
- Betsuma
- Betsu Fure
- LaLa olarak listeleyebiliriz.

Ayrıca bakınız.
Shoujo Anime Tanıtımları
Shoujo Galerisi
Shoujo OST ve Videolar
Shoujo-Ai/Yuri Nedir?
Shounen-Ai/Yaoi Nedir?

Linkback: https://anitr.com/forum/shoujo-animemanga-nedir-t5293.0.html

CloudT:
Pek fazla shoujo taraftarı değilimdir ama sevdiği seriler yok değil. Lovely Complex, Skip Beat, Dengeki Daisy falan bir kaç seri sevdiklerimdendir.

Bir ara başlayacağım diye karar kıldıklarımsa, High School Debut ve Oresama Teacher. Bir ara, tembelliği bırakıp başlayabilirim.  :puf2:

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git